25 sausio 2014

10 įspūdžių apie Paryžių

 
Jaukuma. Vos atvažiavus į miestą, klaidžiojant aplinkinių jo rajonų keliukais susidarė labai jaukaus miesto vaizdas. Kadangi pirmiems įspūdžiams tai būdinga, - bijojau, kad išsisklaidys kaip lengvas rūkas, tačiau neišsisklaidė. Paryžius yra labai "koncentruotas" miestas, pastatai sustatyti arti ir jeigu pažiūrėtume iš labai aukštai - jis atrodo pakankamai simetriškas. Malonius jausmus sukelia ir graži, tvarkinga aplinka ir - ypatingai - pakankamai siauros gatvės.



Jeigu reikėtų apibūdinti Paryžių keturiais žodžiais, pagal mane tai skambėtų taip: "Tiltų ir mopedų miestas". Paryžių kerta Senos upė (Seine), per kurią nutiesta virš 30-ies tiltų. Pagal mane, tai yra daug. O dėl mopedų, tai jų pilna visur. Ir šiaip jau, manyčiau, labai geras sprendimas.







Labai nustebino automobilių parduotuvės pačiame miesto centre, pvz., Eliziejaus laukuose. Pas mus jos kažkaip labiau pakraščiuose išsimėčiusios, todėl buvo keista. Be to, jų ne dvi ir ne keletas, o pakankamai daug. Ir dar begalė motociklų parduotuvių.






Apskritai, pas prancūzus su transportu viskas yra gerai. Skirtingai negu pas mus, labai tvarkinga taksi sistema - niekas nieko neapgauna. Ir patys taksai tokie classy - pavyzdžiui, naujutėlaičiai Volkswagenai arba BMW. Žinoma, su tokiu nuostabiuoju BMW pavažiavus 7 kilometrus darbo dieną ir ne spūsčių metu teko pakloti 25 eurus, bet, ką gi, Paryžius visgi brangus miestas.






Benamiai. Jų Paryžiuj stebinančiai nemažai, net girtų, miegančių metro ant suolelio. O šiaip, teko matyti nemažai tiesiog gatvėje ant čiužinių miegančių net visa šeima, su vaikais. Kraupokas vaizdas. Keista, kad to nedrausmina policija.






Nemaloni staigmenėlė atvykus į Paryžių - ryšio sutrikimai. Dažniausiai prieš kelionę užsisakai paprasčiausią nemokamą tarptinklinio ryšio paslaugą ir gali laisvai kalbėtis ir susirašinėti (veikė net Turkijoje), bet prancūzai turi kažkokių savų mandrumų. Juokingiausia tai, kad galėjau priimti skambučius ir žinutes, bet pati paskambinti, parašyti ar net prisijungti prie wi-fi negalėjau. Nežinau, gal visa tai galima sutvarkyti pakeitus kažkokius nustatymus telefone, bet.




Kaip Anglijoje nieko nuostabaus gatvėje girdėti lietuvių kalbą, taip Paryžiuj - daugybė rusų. Na, ir baltarusių. Apskritai, toks įspūdis, kad skridom iš Baltarusijos - pilnas lėktuvas baltarusiškų turistų, kuriems iš Vilniaus yra keliauti tiesiog pigiau.



Kažkodėl maniau, jog prancūzai yra kiek arogantiški ir nedraugiški žmonės. Gal dėl visų tų įspėjimų, kad pastarieji nemėgsta turistų ir tų, kas nekalba prancūziškai. Bet kiek mums teko susidurti, visi maloniai padeda, kalba angliškai ir netyčia pastūmę atsiprašinėja.




Palyginti su kitais miestais, Paryžius labai gerai pritaikytas turistams - visur užrašai, nuorodos ir visokia kitokia informacija anglų kalba (išskyrus supermarketą - norėjau nusipirkti cikorijų, bet visos etiketės buvo tik prancūzų kalba). Nors, žinoma, mano įsitikinimo, kad Vilnius yra "viskas-turistams" miestas, nenugalės niekas. Visur yra angliškų nuorodų, diduma maisto etikečių "daugiakalbės", kavinių ir restoranų menių minimum dviem kalbomis.



Paryžius yra ne tik koncentruotas, bet ir mažas miestas. Prieš skrendant palyginau vikipedinę informaciją, kur rašoma, kad Paryžiaus plotas - vos virš 100 kv. km., tuo tarpu Vilniaus - 400 kv. km. Mano reakcija buvo "wtf", ir nežinau, kiek tiesos yra tuose skaičiuose, bet Paryžius vis vien yra mažas. Valandą laiko važiuojant iš centro pas juos jau atsiduri priemiestyje, o pas mus juk viešuoju transportu apie valandą laiko iki centro keliauti reikia, pvz., iš Fabijoniškių or something. Ir šiaip, pas juos nėra "plyšių" tarp miesto ir tolimesnių gyvenviečių, važiuojant yra tarsi ištisas miestas, tik vis mažėjantis ir retėjantis.
Turistams ši situacija yra itin palanki, nes lankytini objektai netoli vienas kito ir per dvi dienas galima apžiūrėti tikrai labai daug (pavyzdžiui Londone ne ką daugiau spėjau apžiūrėti per 5 dienas).

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą